Sustainable together

VB behaalt co₂ prestatieladder niveau 3

Duurzaamheid is één van de kernwaarden van VB. De behaalde certificering op niveau 3 benadrukt deze ambitie.

Lees meer
Bekijk de vacatures
Bekijk onze stageplaatsen
vacatures
stageplaatsen
Dit artikel is geschreven door: Bas Keijzer, 27-03-2026
Leestijd: 1 minuut

Is aardwarmte goedkoper dan gas?

Aardwarmte, ook wel geothermie genoemd, wordt steeds vaker ingezet als duurzaam alternatief voor aardgas in de glastuinbouw. Een belangrijke vraag hierbij is of aardwarmte kostenefficiënter is dan gas. 

Aardwarmte, ook wel geothermie genoemd, wordt steeds vaker ingezet als duurzaam alternatief voor aardgas in de glastuinbouw. Een belangrijke vraag hierbij is of aardwarmte kostenefficiënter is dan gas.  

Initiële investering en langetermijnkosten

Het opzetten van een geothermische installatie vereist een aanzienlijke initiële investering. Echter, door de lage operationele kosten en de stabiliteit van de warmtebron, kunnen de totale energiekosten over de levensduur van de installatie lager uitvallen dan bij het gebruik van aardgas. Als marktleider in geothermie, kunnen wij vertellen dat ondanks de hoge aanvangskosten, geothermie op de lange termijn vaak voordeliger is dan fossiele brandstoffen.  

Stabiliteit van energiekosten

Een bijkomend voordeel van geothermie is de voorspelbaarheid van de kosten. De grootste kostenpost is de voorbereiding en aanleg van het systeem, die eenmalig is. Daarna zijn de operationele kosten relatief laag en stabiel, wat bescherming biedt tegen de volatiliteit van gasprijzen.  

Subsidies en regelgeving

De Nederlandse Warmtewet bepaalt dat de prijs voor aardwarmte niet hoger mag zijn dan die voor aardgas, wat betekent dat gebruikers van geothermie niet meer betalen dan gebruikers van traditionele gasverwarming.  Bovendien zijn er subsidies beschikbaar, zoals de SDE++-regeling, die de financiële haalbaarheid van geothermieprojecten verbeteren.   

Hoewel de initiële kosten voor een geothermische installatie hoger zijn, bieden de lage en stabiele operationele kosten, samen met beschikbare subsidies en regelgeving, een economisch aantrekkelijk en duurzaam alternatief voor aardgas in de glastuinbouw. 

VB, met meer dan een halve eeuw ervaring in het ontwerpen en aanleggen van warmtenetwerken voor de industrie en glastuinbouw, is gespecialiseerd in het realiseren van bovengrondse geothermie-installaties. Als marktleider heeft VB 80% van de bestaande geothermiebronnen in Nederland geïnstalleerd. Voor tuinbouwbedrijven, warmtecoöperaties, technische projectontwikkelaars en beleidsmakers die streven naar duurzame en betrouwbare warmteoplossingen, biedt VB op maat gemaakte geothermieoplossingen. Wilt u meer weten over de mogelijkheden van geothermie voor uw organisatie? Neem dan contact op met VB voor een vrijblijvend gesprek.